Jak fungují kmenové buňky u šampónů Dermibel?

V současnosti se můžeme stále častěji setkat s obsahem výtažku z rostlinných kmenových buněk v různých kosmetických přípravcích. V šampónu Dermibel jsou rovněž tyto rostlinné kmenové buňky obsaženy. Jsou získány z fazole adzuki a jetele. Adzuki jsou malé podlouhlé fazolky, tmavě červené až hnědé barvy. Pěstují se v Japonsku, kde patří mezi nejoblíbenější luštěniny. Ve zdejším tradičním léčitelství jsou tradičně oblíbené u onemocnění ledvin.

Je třeba si tyto rostlinné kmenové buňky neplést s těmi živočišnými, které dodnes vyvolávají velké diskuze z hlediska etiky a náboženství.

Tyto buňky jsou nediferencované živočišné buňky, které mají schopnost se dělit (proliferovat) a přeměnit se na jiný buněčný typ (diferenciovat). Právě tato jejich schopnost umožňuje tělu vytvořit nové buňky a opravit tak poškozené části těla (tyto se části se naopak mohou skládat z buněk, které se neumí dělit). V současnosti se v lékařství používají například pro léčbu některých typů rakoviny (určité druhy akutní leukémie, rakovina kostní dřeně a některé další druhy). Kontroverzi vyvolává fakt, že se získávají z nepoužitých (určených k likvidaci) několikadenních lidských zárodků (skládá se z několika desítek buněk) z klinik pro umělé oplodnění. Klíčové je to, že se embryo při jejich odběru zničí, což vyvolává kritiku jak z etické, tak i z náboženské stránky věci. Kompromis představuje získávání kmenových buněk z pupečníkové krve, proti čemuž církev nic nenamítá.

Po této nezbytné odbočce se vraťme znovu zpět k rostlinným kmenovým buňkám.

Získávají se zejména z pupenů, spodní části kořenů a tvrdých tkání rostlin.

Tyto buňky mají schopnost obdobnou těm živočišným čili tzv. totipotence-mají schopnost vytvořit jakýkoliv typ buňky v organismu. Jinými slovy, dokážou se postupně vyvinout v jakoukoliv rostlinnou tkáň. Rostliny mohou takto dokonce přeměnit celý svůj organismus.

Tento proces je řízen látkami pojmenovanými jako auxiny, což je významná skupina rostlinných hormonů (neboli fytohormonů), které už v malých koncentracích ovlivňují růst rostlinných buněk.

Jak už bylo řečeno, v kosmetických přípravcích se obvykle jedná vlastně o výtažky z rostlinných kmenových buněk, které se získávají v laboratoři v řízeném prostředí. V těchto výtažcích jsou obsaženy klíčové složky těchto buněk. Jako příklad těchto látek je možné uvést kyselinu ferulovou (významný antioxidant, obsahuje ho pšenice nebo rýže), kyselinu elagovou (rovněž antioxidant, obsažen například v malinách nebo jahodách) nebo kvercetin (látka ze skupiny flavonoidů, obsažená mimo jiné v kapustě nebo cibuli).

Při jejich použití v kosmetických přípravcích dochází k aktivaci lidských kmenových buněk v pokožce. Pokožka spustí proces tvorby nových vlastních buněk, nejčastěji kolagenových a elastinových. Výsledkem je regeneraci a zpevnění pleti.

V případě přírodních šamponů, jako je Dermibel, tyto výtažky z rostlinných kmenových buněk posilují růstové faktory vlasu a pozitivně ovlivňují celou fázi růstu a obnovy vlasu. Kolagen je skleroprotein, extracelulární, ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Elastin je protein podobný kolagenu, který je hlavním složkou elastických vláken. Elastin tvoří hlavní součást pružných (elastických) vláken ve tkáních živočichů.

Dostatek kolagenu je pro vlasy důležitý, protože podporuje lepší kvalitu vlasů, dokonce i hustotu řas. Vlasy déle drží objem, jsou lesklé, přestávají se lámat a jsou celkově ve velmi dobrém stavu.

Kolagen hraje roli i při růstu vlasů, vzhledem k tomu, že působí proti volným radikálům, které mají vliv na celistvost, rychlost růstu a tloušťku vlasů. Kolagen obsažený v doplňcích stravy zlepšuje hustotu a sílu jednotlivých vlasů.

Co se týče elastinu, ten obsahuje několik aminokyselin, které jsou právě obsaženy ve vlasech. Celkově se dá říci, že elastin dodává lasům pružnost a sílu.

Tolik tedy k pozitivnímu vlivu kolagenu a elastinu pro stav našich vlasů, což přibližuje význam výtažků z rostlinných kmenových buněk v šampónu Dermibel (podporují tvorbu těchto látek).

Ještě je možné vzít do úvahy, že látky obsažené ve výtažku z rostlinných kmenových buněk podpoří revitalizaci (obnovu) vlasových váčků. V nich jsou vlasy uloženy a rostou do délky díky množícím se buňkám na dně těchto váčků. Posílením vlasových váčků dojde i k omezování vypadávání vlasů a obnově jejich růstu.